Маленькі кроки задля великих цілей

Соціальна активність при дистанційному навчанні – це можливо!
Довели це учні 9 класу, які ведуть проект, присвячений Глобальним цілям сталого розвитку. Вони розробили календар і спрямовують гурт до різних прогресивних активностей.

Ось відгуки учасників:

«Долучаюся до акції 9 класу! Я вчора розповів своїм батькам, що таке відновлювальна енергія і про приклади відновлювальної енергії. Моя мама була вражена, що нашому сонцю аж 4,6 мільярдів років і водневого пального у ньому ще вистачить аж на 5 мільярдів! Дякую 9 класу за можливість!»
Богдан Медяник, 7 клас

«Я долучаюся до акції 9 класу та розповісти про реакцію моїх батьків на вірш французькою мовою до Всесвітнього дня поезії» Спочатку, коли я їм розповіла про те, що я буду читати вірш французькою мовою, вони дуже здивувалися та почали мене уважно слухали. А після того, як я розповіла вірш, вони почали мене розпитувати про його переклад та зміст. Я помітила, що їх це дуже зацікавило. А тато навіть знайшов вірш котийською мовою і спробував його прочитати. Тому я хочу подякувати 9-му класу за таку цікаву акцію!»
Влада Рукас, 6 клас

«Приєднуюся до сьогоднішньої акції дев’ятого класу. Термін «примусова праця» означає будь-яку роботу чи службу, що її вимагають від якої-небудь особи під загрозою якогось покарання і для якої ця особа не запропонувала добровільно своїх послуг. Работоргівля — продаж і купівля людей у рабство. Рабство — насильницьке підпорядкування однієї людини іншою або однієї групи людей іншою групою людей». 
Лілія Дмитрієва, 5 клас

Дорога до глобальної мети – це безліч маленьких кроків. Учасники шкільного гурту це зрозуміли.

Полтава – пісня в камені

Більше двадцяти родин наших школярів цими вихідними мали приємне і корисне дозвілля, адже діти провели цікаві екскурсії та познайомили з пам’ятками Полтави. А нагодою став Всесвітній день пам’ятників та пам’ятних місць.

Такий формат навчання у нашій школі має назву «Діти для освіти батьків». Його призначення – надати соціальну значущість навчальні діяльності, сприяти публічній комунікації, інтегрувати знання в життя. І, звісно, отримати насолоду від весної Полтави.

“Я своїм батькам провела екскурсію, дуже дякую за таку можливість! Моя родинна дуже щаслива!”
Злата Геращенко, 6 клас

“Я теж провела екскурсію мамі! Дуже дякую за ідею!”
Ліза Стефановська, 8 клас

“Я провів велоекскурсію гоголівськими місцями Полтави. Це було гарно!”
Олександр Ковалевський, 6 клас

А завершився цей освітній проект великою віртуальною екскурсією, на яку учні запросили вчителів.

Спрямовуючи світову спільноту, ООН закликала розкривати історію через родзинки своєї батьківщини. Саме так відзначила цей день наша школа.

“Greener Ukraine”: простір для екологічних ідей

Освітньою подією 15-16 квітня став екофорум “Greener Ukraine”, який відбувся онлайн. Сучасний формат, який дозволив об’єднати людей з різних куточків України. Лідерами комітетів були восьмикласники, а серед учасників – активісти та лідери місцевих громад, школярі, вчителі та студенти з різних куточків Украни.

Два дні форуму стали справжнім простором для тих, хто формує безпечне майбутнє України.

Чим небезпечне сміття? Як ми причетні до цієї проблеми? Що ми можемо змінити, щоб її вирішити? Відповідь на ці питання шукали учасники комітету “Переробка сміття”.

Учасники комітету “Обережно: пластик!” з’ясували, що кожен може замінити пластикові речі на більш екологічні, розповісти друзям, рідним про цю проблему та пошукати проблеми вирішення, відмовитися від одноразової та надлишкової упаковки, стимулювати обмін речами, щоб зменшити їх кількість. І навіть – про вчених з Сумщини, які створили пакетики, подібні до пластикових, але абсолютно екологічні. Міркували й на державному рівні – про запровадження відповідальності виробника за життєвий цикл товару.

Комітет “Чиста атмосфера” розглянув проблему спалення лісів, викидів транспортних викидів в атмосферу та становище в Україні.
Всі працювалиплідно й натхеннно!

Ось що вдалося учасникам форуму:
– обмінятися досвідом і думками;
– неформально поспілкуватися в групах, де об’єдналися люди різного віку та статусу;
– дослідити різні способи вирішення проблем.

Таке єднання переконливо свідчить, що в Україні є люди, готові змінювати світ і його екологію на краще. А це вже велика перемога!

Освіта не за партою: досліджуємо весняний ліс

“На звичайному уроці біології ви можете побачити первоцвіти на сторінках підручника, а на уроці не за партою їх можна торкнутися і роздивитися з усіх боків!” – говорять учасники цієї освітньої експедиції.

А крім первоцвітів, дослідники змогли поспостерігати за дятлом, пошукати житла бобрів і побачити, як прокидається від зимового сну бузковий гай. Вони розрізняли лісові дерева за корою, тренувалися знаходити гриби та лишайники.

А ще отримали неоціненний досвід – побачили чистий, незасмічений ліс – яким він і має бути під доглядом людини.

“Це і є моє найбільше враження! – говорить шестикласниця Влада Рукас. – Я дуже вдячна людям, які так дбають про нашу природу!”

“Ми стільки дізналися нового, нам так зрозуміло і з такою любов’ю пояснювали, що залишися і знання, і найкращі враження!” – приєднується її однокласник Володимир Малиш.

“Я зміг показати моїм шестикласникам, саме ті біологічні об’єкти, які вони зараз вивчають”, – радіє їхній вчитель Володимир Валерійович.

Формат освіти не за партою – це дія на випередження, сучасний освітній тренд і традиційна шкільна практика.

Початок квітня: освітня партитура тижня

Щотижня складається освітня партитура на основі шкільного календаря. Ось якою вона була на початку квітня.

У понеділок учні занурилися у сприйняття поезії. На них чекала година поезії “Поезія – слово! Поезія – пісня! Поезія – чиста душа!”. Учні мали змогу продекламувати твори українських поетів, а також – вірші Едуарда Асадова, усвідомити провідні мотиви цих поезій, поміркувати, що таке поезія для людини, а також довідатися про кожного з авторів. 

У вівторок школярів чекав урок українознавства про свято Теплого Олексія, а також виїзна школа на пасіку. Учні познайомилися із змістом та традиціями цього свята, розібралися в особливостях будови бджіл та їхньому значенні для нашого життя, зрозуміли, як виглядають вулики і що таке апітерапія.

Першого квітня, у четвер учні взяли участь у проекті “Освіта не за партою: гоголівські місця Полтави”. Вивчення біографії Гоголя як знайомство визначними місцями нашого міста. Також у цей день учні мали можливість зануритися у світ гоголівських творів під час уроку-концерту. Вони читали в ролях уривки творів, тренували уміння виразного читання та сприйняття художнього тексту. День гумору відзначили годиною гуморесок українських письменників.  

У п’ятницю взяли участь в освітньому проекті “Птахи – жителі планети Земля”, де поєдналися командна робота та знання з біології. Метою було сформувати сприйняття птахів як рівноправних мешканців нашого світу, усвідомити важливість біологічного різноманіття і поваги до нього. 

Субота стала часом мотивації до читання. Цьому посприяла читацька конференція “Сторінками добрих книг” з нагоди Міжнародного дня дитячої книги, до якої учні готували буктрейлери про улюблені твори. Задачею було надихнути на усвідомлене читання, показати значення хороших книг та обмінятися читацьким досвідом. 

Протягом тижня наші учні почали знайомство із найбільш трагічною сторінкою людської історії  – Другою світовою війною. Занурення в цю тему приурочене Міжнародному дню звільнення в’язнів концтаборів, який відбудеться 11 квітня. Мета цього періоду – допомогти усвідомити, до чого призводить ідея вищості за расовою чи національною ознакою, формувати толерантність та обізнаність в галузі історії.

Перший тиждень квітня був наповнений важливим освітнім змістом, щоб у кожного учня було якомога більше можливостей для розвитку.

Птахи – жителі планети Земля

Саме так називалася конференція, яка відбулася сьогодні в нашій школі. Її юні учасники тренували здатність здобувати, систематизувати та презентувати результати інтелектуального пошуку, вчилися ефективно працювати в інтелектуальних проектах. А найголовніше відкрили для себе дивовижний світ пернатих.

“Птахи – це частина нашого світу. Мені надзвичайно цікаво про них дізнатися”, – поділалася на початку конференції семикласниця Ангеліна Даценко.
“Мені цікаво, чим птахи харчуються. Я хочу знати, чим і як я можу допомогти пташці, якщо я побачу, що вона в біді”, – додав шестикласник Валерій Черномазов.

Кожен клас мав свою тему для дослідження. Будова тіла та житла птахів, особливості пристосуванян до природних умов та гніздування, загрози екологічні та природні – все стало предметом вивчення.

“Було надзвичайно цікаво дізнатися, які житла будують птахи! Особливо сподобалися неймовірні гнізда африканських ткачиків”, – говорять п’ятикласники.
“А ми нарешті зрозуміли, чому пташок не можна годувати хлібом”, – діляться здобутками семикласники.

А зовсім скоро – можливсть зустрітися з пташками у наших лісах. Сподіваємося, що такий урок біології допоможе глибше зрозуміти світ живої природи.


Садочок як впевнений старт

Ми пишаємося своїм дитсадком, тут виросло вже не одне покоління розумних та успішних людей. Наші перші вихованці вже давно закінчили виші. Тож що робить садочок впевненим стартом?

Глибоке розуміння, що кожен період дитинства – унікальний.

Потужний досвід інтеграції освітніх впливів у відповідному вікові форматі. Ось, до прикладу, як наші дошкільники з’ясовували природу зміни пір року: спостерігали за весняними змінами, грали в гру «Наша планета», щоб уявити обертання планети навколо земної осі, переглянули навчальний фільм, а на занятті з англійської мови вивчали назви природніх об’єктів та конструкції, що передбачають питання-відповідь про пори року та погоду.

Формування соціальних навичок – це авторська програма “Паростка”. Вона формує готовність не тільки до школи, але й до успішного життя у світі людей.

До прикладу, заняття з модуля «Я керую собою» нещодавно познайомили малят із емоціями радість та гнів. І протягом кількох днів малеча освоювала способи їх вираження. А відкриваючи закони життя у спільноті тренувалися в дотриманні правила «Ми разом» та «Ми дружні».

Ось слова мами наших випускників. Вони надихають нас давати малечі найсучасніше для розвитку: “Мій молодший син прийшов у садок “Паростка” з півтора рочків і тут закінчив школу. І шкодую тільки про те, що не знала по садочок “Паростка”, коли малюком був мій старший син!”

Мене вразило наскільки нехтують правами людей

25 березня – Міжнародний день пам’яті жертв рабства та трансатлантичної работоргівлі. Це про особливий і трагічний період історії людства. Його наші учні досліджували сьогодні на уроці “Я і світ”, а до того – на уроках мистецтва, переглядаючи фільми “Хатина дядька Тома” та “12 років рабства”

Шестикласники представили гурту своє дослідження “Жуль Верн: письменник, який боровся проти рабства” за романом “П’ятнадцятирічний капітан”.

Ось що школярі визначили як своє відкриття:
“Сьогодні я дізналася, що трансатлантичне рабство існувало 400 років та за цей час в рабство потрапило 15 мільйонів рабів. Я дізналася, що нині в рабстві перебуває понад 280 мільйонів людей, тепер знаю, що таке плантації. Мене вразило наскільки нехтують правами людей”.
Влада Рукас, 6 клас
“Про все це мені важливо було дізнатися, бо страждання цих людей потрібно пам’ятати”.
Альона Крамарева, 7 клас.
“Мені було важливо зрозуміти, що таке рабство і яка відмінність його від кріпацтва, дізнатися, чи є в Україні рабство, дізнатися, що таке трансатлантична работоргівля”.
Богдан Медяник, 7 клас.
“Мене вразило, як Жуль Верн зобразив у своєму творі проблему рабства. А ще більше вразило, що це ганебне явище існує й до сьогодні – 228 мільйонів людей у сучасному світі є рабами”.
Анастасія Шаповалова, 6 клас.

Бути асоційованою школою ЮНЕСКО – це означає бути в контексті найважливіших проблем світової спільноти.
Сьогодні гуртові це справді вдалося.

Мені знадобиться вміння бути відповідальною

По закінченню триместру кожен мав можливість виголосити свою промову свідомого здобувача освіти. Ось слова, з якими звернулася до гурту шестикласниця Влада Рукас, яка виборола першість у цьому триместрі.

Дорогі учні, шановні вчителі! Я хочу привітати всіх із закінченням триместру. Це був перший триместр для мене в новій школі. І за такий короткий проміжок часу я дізналася дуже багато – більше, ніж за всі 5 років навчання в попередній школі. Тому моя промова свідомого здобувача освіти буде довгою. 

У січні я дізналася про дитячу працю. Раніше я навіть не здогадувалася, що мільйони людей тяжко працюють майже задарма або й взагалі безоплатно – як раби. 

В лютому під час перегонів за фільмом «Буря в Арктиці» я дізналася про існування озонових дір, про те, наскільки атмосфера та озоновий шар важливі для нашого існування.  А коли був етап «Фізика», мені вдалося отримати найкращий результат, бо готувалася до цих перегонів найретельніше. Я дізналася про катамаран, який збирає сміття в океані, і зрозуміла, що потрібно діяти просто зараз. Треба пам’ятати, що ми – це світ, ми – це майбутнє.

У цьому триместрі я вперше торкнулася історії Другої світової війни та навчилася визначати географічні координати. А ще я навчилася висаджувати розсаду, доглядати за нею та готувати ґрунт. Я дізналася про історію дня святого Валентина. А найцікавіше для мене було робити опудало й млинці та відзначати свято Масниці в усіх його традиціях.

Я дізналася, що таке командна праця та командний результат. Раніше я не відчувала себе в команді, а зараз відчуваю, що мій клас – це моя друга сім’я.  

Раніше я навіть у черзі в лікарні я боялася запитати, хто крайній. Я стояла аж доки з кабінету виходила остання людина, щоб підійти до лікаря та взяти довідку. А тепер я вже не боюся питати в автобусі, як називається зупинка, де ми знаходимося, та яка буде наступною. 

Я зуміла подолати себе в підготовці до іспиту з географії та української мови. Бо гадала, що, поки вийду до дошки, забуду все, що я вчила.  Вдома я тренувалася: влаштовувала для себе тренувальні іспити та розповідала по кілька разів усі білети, щоб бути повністю впевненою та скласти іспит на бажаний результат. 

Я вважаю, що всі отримані за ці півтора місяці знання є дуже потрібними та знадобляться мені в майбутньому. А ще я гадаю, мені знадобиться вміння бути відповідальною, бо це одне з головних умінь, які мають бути у кожного. 

Я хочу подякувати кожному тренерові. Бо Олена Василівна ви вчили мене роботі з командою, Ольга Павлівна – відповідальності, Ілона Володимирівна – точності в знаннях. Дуже дякую Ользі Григорівні за корегування моєї роботи та Володимиру Валерійовичу за те, що тепер умію висаджувати розсаду.  Дякую Олександрі Іванівні за вивчення англійської мови та Олегу Володимировичу за дуже гарне пояснення матеріалу з математики. 

Дякую всім, дорогий шкільний гурт, за таку велику увагу до мене та за підтримку! 

Шкода, що не все Масниця

Масляна в цьому році стала масштабним і веселим дійством. Саме так і мають досліджуватися культурні явища – не тільки через теоретичне опрацювання на уроках українознавства, але й у живому відтворенні віками перевірених звичаїв.

Досить поглянути на фото, що відчути піднесення, коли робили опудала зими. Саме так раділи як колись наші давні пращури. Опудало кожного класу було неповторним як і представлення. В насолоду насміявшись, гурт таки символи довгої та суворої зими, яка принесла немало прикрощів.

“Мене захопила ця народна традиція! Я й не думав, що народні традиції – це так весесло” – це враження восьмикласника Іллі Зілінського. І з ним згодні всі учасники дійства.

А по завершенню веселої обрядодії на гурт чекало дегустування млинців. Посмакувати можна було в задоволення, бо кожен клас приготував частування, опробувавши новий оригінальний рецепт. Визначити переможців було дуже важко, бо вражали багатий стіл та вправність шкільних кулінарів.

І вже точно всі зрозуміли, чому наші пращури шкодували, що Масляна така коротка!