До зустрічі у новому 2021 році!

Всі знають, що рік завершується звертанням президента країни. А в нашій школі цього року започаткована нова традиція – звертання кожного учасника до шкільного гурту. Слово – шестикласникам!

Говорить Злата Геращенко:

«Для всіх цей рік був нелегким, але ми змогли піднятися та закінчити цей рік у хорошому настрої. Я вдячна всім  вчителям за, те що, освіта у нашій школі дуже якісна та цікава, вона розвиває тебе, як людину особистість. 

Я  вдячна всім учням нашої школи: за те, що ви підтримуєте вчителів, а вони вас та робите суспільство ще потужнішим та щирим. 

Коли я прийшла до школи, я дуже боялася, що буде складно, що мене не прийме товариство. Але всі були такі приязні та щирі до мене! Отож я хочу подякувати своєму класу за командну  роботу, за те, що прийняли мене наче в сім’ю. 

Цей рік був достатньо важким, але ми змогли подолати себе і здійснили все, що планували. Позаду насичені місяці: агони та змагання, волонтерські проєкти, випікання новорічних смаколиків та навчання! Дякую за цей рік! До зустрічі у новому 2021 році!»

Говорить координатор класу Володимир Малиш: 

«Я вдячний всім учителям за те, що освіта у нашій школі багатогранна. Я завжди відчуваю, що вона розвиває мене як особистість. Я вдячний усім учням за те, що ми формуємо один для одного соціум. Я вдячний своєму шостому класу за плідну співпрацю у проєкті «Шкільний город». Ми змогли навіть під час карантину діяти!  А ще ми змогли забезпечити всю школу відео рецептами різдвяної випічки. Цим можна пишатися!»

Слово Софії Березняк: 

«Я ніколи не мала так багато друзів, як у цьому році, і ніколи не брала участь у перегонах за фільмом з такою великою командою, як це було за фільмом “Марсіанин”. І  під час карантину ми не здавалися, ми йшли вперед. 

Ми стільки свят провели на дистанційному навчанні!  Андріївські вечорниці, свято Миколая, Різдво…. Я дуже дякую вам за те, що ми одна команда. Хай так буде і в наступному році!»

Свято, яке запросили в родини

13 грудня – особлива дата у шкільному календарі. Це культурознавче свято «День Люсії». Традиції цього шведського свята дуже подобаються дітям, й учні висловили бажання відтворити їх і цього року – попри всі карантинні перешкоди. 

День Люсії відзначається в скандинавських країнах і належить до різдвяного циклу. У школі воно використовується для формування уявлення про передріздвяні традиції європейських країн та вивчення шведських народних традицій. У Швеції ми маємо партнерів, тож активно вивчаємо її культуру. 

Момент «програвання звичаю», посилює сприйняття складного культурознавчого матеріалу та створює атмосферу очікування Різдва.

У свята Люсії є кулінарна складова (булочки з шафраном) та обрядова – люсіїна хода. Зазвичай обидві складові відтворювалися в школі.Тож цього року свято «запросили» в родину. 

Учні 6 класу разом з дев’ятикласницею Ренатою Геращенко підготували для гурту відеорецепти традиційних шведських булочок з шафраном та різдвяного печива papperkakor. Тож кожен зміг випекти смаколики вдома і пригостити батьків. 

Вдалося навіть здійснити люсійну ходу – напередодні, бо свято припало на неділю.  Люсією школи в цьому році стала восьмикласниця Софія Гаврюк: традиційно обирали за доброчинністю. 

А багатьом школярам вдалося розбудити батьків піснею й організувати сніданок з булочками, кавою та розповіддю про свято.

Враженнями діляться батьки Лізи Стефановської: 

«Вранці Ліза розбудила нас з ароматною кавою та печивом, яке вона приготувала напередодні. Також заспівала пісню, яку виконують дівчата під час люсійної ходи в Швеції. А також ми знаємо, що другим завданням було розповісти про свято Андрія та його традиції. Ми змогли поворожити на свою долю за допомогою балабушок, спечених Лізою. Також  переглянули відео інсценування традиції цього дня, зроблену учнями. Дуже вдячні за допомогу у втіленні народних традицій в нашій родині!»

Сміливість рухатися вперед, або Промова переможця І триместру

Завершився І триместр 2020-2021 навчального року. Він був переможним, попри те, що значна частина відбулася в дистанційному форматі. Щотриместру традиційно визначаються учні з найвищим середнім триместровим балом.

Цього разу перемогу здобула восьмикласниця Єлизавета Стефановська. Ось її підсумкова промова:

“Протягом першого триместру в нас було надзвичайно багато справ та проєктів, над ними ми працювали дуже плідно. 

З уроків екології я усвідомила нагальність проблеми сміттєзвалищ – навіть відчула, коли у Полтаві була пожежа на Макухівському сміттєзвалищі. 

Дізналася також про забруднення морів, з’ясувала, що наше Чорне море не таке вже й чисте.

Можу сказати, що на три місяці тому, у мене не було розвинутої навички комунікації з іншими людьми. Стати тренером в комітеті, команді учнів різних шкіл, – це було, щось неможливе для мене, якась вершина, якої ніколи не досягнути. Але за підтримки вчителів я почала робити кроки вперед, і в мене вийшло. 

Дуже вдячна, любі вчителі, вам за підтримку, допомогу, віру в мене, та допомогу в будь-який момент. Без вас я б навіть не наважилися. 

У житті мені знадобляться всі знання, які я отримую в школі, та всі уміння, які я формую.  Але найголовніші – це Співпраця і Сміливість. Тому що у світі неможливо вижити без допомоги одне одному та сміливості рухатися вперед. 

Починаючи з вересня, я працювала над дуже важливими вміннями соціальної взаємодії, а під час  екодесанту у Полтавському дендропарку  я вчилася мислити з екологічно. 

Проводячи урок до Міжнародного дня грамотності про історію життя Малали Юсуфзай, я усвідомила важливість освіти. 

Презентуючи проєкт «Останній політ Петра Гінца», навчилася опрацьовувати великі обсяги інформації та виділяти головне. Розповідала шкільному гурту про Анну Франк та її історію, тим самим тренувала вміння викликати відгук у серцях слухачів.

Працюючи тренером у форумі «Встань за свої права» та під час тренінгу «Я та інший. Як нам разом?», я  тренувалася в комунікації з раніше не знаймими мені людьми. 

А коли я брала участь у флешмобі проти паління, зрозуміла, наскільки воно шкідливе.

Проводячи свято на честь дня народження  Астрід Ліндгрен у своїй родині, я зрозуміла наскільки творчість письменниці цікава та значна для всіх, а особливо для дітей мого віку. 

Хелловін став приводом успішно потренувати навичку самостійної організації свята. Крім того, я організувала Вечерю Подяки для своєї родини, потренувавши навички кулінарії. 

У мене була також можливість працювати в моделі ООН. Я відпрацьовувала навички складання співпраці з іншими людьми. 

Я розумію, що в школі немає таких уроків, які не знадобилися б мені у житті надалі. 

Я б хотіла подякувати своєму класові. Ви є моєю підтримкою, ви ті, на кого я можу покластися у будь-якій справі. За цей триместр ми пережили багато, але попереду ще купа справ і можливостей. 

Дякую всім за такі освітні можливості, які підштовхують мене рухатися і досягати нових вершин!”

Школа – модель ООН

Членство в мережі асоційованих шкіл ЮНЕСКО базується для нас на твердій прихильності шкільної громади до ідеалів та цінностей ООН. Ми працюємо над проєктами, що пов’язані з розбудовою миру та правами людини, сталим розвитком, глобальним громадянством та міжкультурною комунікацією, розвиваємо дитячу дипломатію, вивчаємо і відзначаємо пам’ятні дати ООН. Форма участі в мережі може бути різноманітною. Цієї суботи вся наша школа перетворилася на модель ООН, а лідерами комітетів стали дев’ятикласники.

Модель ООН — правова гра, що імітує засідання справжніх комітетів Організації Об’єднаних Націй. Започаткована гра у 1953 році у Гарварді. Навчання через «Модель ООН» формує здатність до лідерства, ініціативність, досвід публічних виступів, здатність формувати відносини з людьми, що мають альтернативні думки і точки зору. Кожен делегат представляє точку зору однієї держави-члена Організації Об’єднаних Націй, досліджуючи політику цієї країни та презенує ці погляди іншим делегатам.

Дебати контролюються за допомогою конвенцій і правил, заснованих на тих, які використовуються на справжніх міжнародних самітах. Під час роботи в комітеті учасники виконували роль делегата та голосували на Генеральній Асамблеї. 

Ось якими враженнями вони діляться:

«Я дізналася, які освітні проблеми існують, про їхні масштаби та дуже добре розібралась в темі освіченості та неосвіченості в світі. Я зуміла бути гідним лідером, змогла пояснити учасникам важливість вирішення цієї проблеми. Я відчула, що мій комітет справді був зацікавлений в отримані знань, я відчувала, що вони справді хочуть знайти вирішення данної проблеми та те, що після наших засідань ми всі стали справжньою командою». Рената Геращенко, 9 клас

«Я зумів бути гарним лідером команди і відчув єдність нашої команди під час спільної роботи». Тимур Голишенко, 9 клас.

«Участь у грі «Модель ООН» була для мене важливою, тому що я дізналася, чому люди стають біженцями, яка їхня кількість,які країни борються з цією проблемою. Я зуміла донести цю тему й до інших учнів. Я зрозуміла, яке це важливе і актуальне питання. Це стало зрозуміло по фідбеку і по включенності учнів. Я відчула, що наш шкільний гурт був справді на міжнародному рівні, і мовби побувала на  засіданні Генеральної Асамблеї». Софія Гаврюк, 8 клас.

Робота була надзвичайно продуктивною. І дистанційний формат не став перешкодою!

Для спільного блага

У понеділок відбулося важливе культурознавче свято – Ліцейський день. Його призначення – завершити важливий етап формування здатності до дії в команді, уміння діяти «для спільного блага» (таким був девіз ліцею, де навчався Пушкін). У цей день актуалізуються цінності шкільного товариства, творчості і честі, оспівані видатним поетом. Одна з традицій цього дня – акція «Для спільного блага». 

Кожна команда здійснила свій проект.  П’ятикласники висадили 5 троянд. 

Шестикласники назвали свою акцію «Суперквітник». Ось їхній звіт: полили 30 кущів троянд, 8 кущів калини, вирвали бур’яни під вікнами їдальні та за школою, разом з семикласниками розсортували купу бур’яну: відправили частину в компостну яму, а частину сушити для спалення. Сьомий клас організував утилізацію батарейок, пластику та заліза. Восьмий провів напередодні благодійну кінофіку, і зібрані кошти (а це близько тисячі!) перерахував дівчинці, яка бореться з онкозахворюванням.

У шкільному житті з’явилися важливі покращення: нова карта світу, подарована 7 класом, плакати «17 Цілей сталого розвитку та наші активності» від учнів 9-го, два фруктових дерева від восьмикласників.

А шостий клас вирішив, що подарунком школі буде посаджений каштан та «Кулінарна книга школи «Паросток»». Каштан – тому що у шкільній пісні, складеній випускниками, є рядочки «тихо й мирно стоїть облетілий каштан біля школи», але кілька років тому комунальні служби зрубали цей каштан. Тож школярі вирішили зробити знову пісню правдивою. Саджанець допоміг знайти дев’ятикласник Геннадій, він же допоміг посадити каштан, полити та засипати родючою землею. 

«Кулінарна книга школи «Паросток»» – це зібрання рецептів страв, які традиційно готують школярі до різних свят. 

Шестикласники тренували здатність до командної роботи: Володимир сфотографував ті рецепти, які вдалося знайти. Злата намалювала обкладинку, Софія працювала в гугл-презентаціях, Альона писала вступи до тематичних розділів. 

Отака командна робота відбувалася й в інших класах.

Можемо бути впевнені – шкільне товарство готве діяти та створювати!

Як укласти кажана спати?

Ви знаєте? А шкільний гурт тепер знає! Адже з нагоди Всесвітнього дня захисту диких тварин він зустрівся  з нашою випускницею Настею Гунченко. Це її руки на фото напувають малюка-кажанчика, що переплутав осінь з весною.

Настю недарма називають Дарреллом нашої школи. Нині вона навчається на еколога, але допомагати дикимтваринам почала ще школяркою і тепер є справжнім фахівцем у цій справі.

Це вона принесла до школи кількох поранених пташок, щоб вилікувати, це з нею на шкільних святах була собачка Тера, це в її рюкзаку та кишенях завжди знаходилося місце для корму, паличок, іграшок для тваринок. Вона знає про них надзвичайно багато – саме тому сьогоднішній урок був таким захопливим!

Настя розповіла, як можна допомогти пташенятам, чим краще годувати білок, їжаків, голубів, лосів та інших тварин, де брати інформацію про тварин та куди можна звернутися про професійну ветеринарну допомогу – і це ті знання, які не так легко здобрути, але точно можна буде використати на практиці.

Аплодисменти, що кілька разів зривалися під час Настиної розповіді, питання, яких було так багато, що вони лунали й коли дзвінок покликав на перерву, свідчили, що зустріч була дуже цікавою.

Гурт до зустрічі підготувався: проконсультувавшись з Настею, зібрали трохи корму для диких тваринок, що потрапили в біду. І через неї передали притулкам.

Ліки для душі

Саме такий напис був на бібліотеці єгипетського міста Фіви. Виявляється, вже в часи Рамзеса ІІ люди розуміли силу й цінність книг. І за три з половиною тисячі років нічого не змінилося. Наші старшокласники переконалися в цьому, відвідавши Полтавську обласну бібліотеку для юнацтва імені Олеся Гончара з нагоди Всеукраїнського дня бібліотек.

Екскурсія була справді неперевершеною.

Школярі познайомилися з тим, як влаштована книгозбірня. Побували в каталозі, абонементі, читальних залах. А ще – провели час наодинці з книгою, дізналися про найвідоміші бібліотеки світу та поділилися враженнями про улюблені книги. А на завершення – щиро привітали з професійним святом тих, хто пов’язав своє життя з книгами.

“Я дійсно відчула, що хочу прийти до цієї бібліотеки, і не тільки щоб почитати, але й щоб провести час та поспілкуватися з друзями. Можливо, запланую це вже на цю суботу. Тут дуже гарна атмосфера”, – це думка дев’ятикласниці Ренати Геращенко.

“Я повністю змінила своє враження про бібліотеку. Мені було дуже цікаво й дуже приємно. Я неодмінно повернуся сюди ще раз”, – говорить її однокласниця Олена Бірюк.

“Ми записалися, вибрали книги і вже домовилися, що будемо ходити сюди разом із подругами”, – діляться планами учениці шостого класу Софія та Альона Березняк.

Шкільний тиждень як одиниця освіти

У нашій школі рахунок йде не на години, а на занурення та на кількість важливих для життя справ і подій у житті школярів. Учень нашої школи найчастіше – або учасник, або організатор освітнього проєкту. Адже саме проєктна діяльність визнана європейським шкільництвом найефективнішою для здобуття освіти.

ВИВЧАЄМО ІСТОРІЮ ТА СЬОГОДЕННЯ

До Всеукраїнського дня партизанської слави та Дня міста, визначеного датою визволення Полтави від фашистів, відбулося занурення в історичне минуле України.

Школярі познайомилися з діяльністю нашого земляка, уродженця Котельви, Сидора Артемовича Ковпака – керівника найбільшого партизанського з’єднання Другої світової війни. Його партизанська армія діяла на території всієї центральної та західної України. Учні переглянули документальні фільми та частину художнього фільму «Дума про Ковпака».
На уроках літератури вони прочитали повісті В. Козаченка «Атестат зрілості» та О. Гончара «Земля гуде», де зображено життя українців в роки окупації та участь в Русі Опору.

23 вересня відбулася екскурсія Меморіалом Слави, яку провели для школярів випускники школи 2020 року, нині студенти вишів. Ця екскурсія – результат багаторічної пошукової роботи учнів школи в архівах та відкритих джерелах.
А сама надзвичайно змістовна та ефектна екскурсія за методом «рівний – рівному» стала для молодших зразком публічної комунікації, до якого вони будуть рухатися, переймаючи роботу з проєктом.

Робота за методикою «рівний – рівному» уже розпочалася. Наша школа є асоційованою школю ЮНЕСКО, тож її освітнє поле часто визначає календар ООН. 21 вересня, з нагоди Міжнародного дня миру учні 9 класу в межах дії свого проєкту «Маленькі кроки задля сталого розвитку» підготували урок для молодших школярів про цінність миру як найголовнішу для людства, про збройні конфлікти сьогодення та шляхи виходу з конфліктів.

ВИВЧАЄМО МОРЕ

Ще одним змістовним блоком цього тижня стало занурення в тему морів нашої планети з нагоди Всесвітнього дня моря.

Учні вчилися не тільки на уроках, але й шляхом самостійного пошуку та спостережень. Вони самостійно сформували питання про море, відповіді на які вони б хотіли б отримати, і самі знайшли відповіді. До прикладу, шестикласники мали підготувати розповідь про тваринний світ моря, семикласники – про екологічні проблеми моря, а 9 клас – про правові відносини в морській сфері.

На уроках «Учись учитися» тренувалися формувати правильний пошуковий запит, опрацьовувати кілька джерел і формувати короткі повідомлення.
Команди гідно представили свої здобутки під час підсумкової інтелектуальної справи «Географічний пазл».

Крім того, було здійснено дослідницький проєкт «Море – годувальник людства» – виїзна школа до рибного відділу супермаркету «Метро». Діти спостерігали різноманіття світу риб та інших жителів моря, досліджували етикетки на предмет походження морепродуктів, з’ясовували, з яких морів їх експортують в Україну. Й у такий спосіб навчалися отримувати знання шляхом спостереження. По завершенню дослідницької роботи діти презентували свої відкриття гурту, тренуючи здатність до публічної комунікації.

Звісно, всі ці теми вивчаються в курсах географії, біології та екології, але вивчати через змагання, дослідження та проєкти значно цікавіше!

Я відкрила для себе різні організми, наприклад, морських гребінців. Ще я відкрила, що морепродукти є дієтичними. Я зрозуміла, що з усього світу в Україну привозять морепродукти, а значить море має надзвичайне значення в моєму житті, – говорить восьмикласниця Софія Гаврюк.

Я дізнався, як виглядають різні види морських тварин, бо, коли ти читаєш або бачиш фото, ти гірше розумієш їхню будову та спосіб життя, я навіть вперше самостійно купив креветки, а ввечері спробую їх на честь Дня моря, – зізнається її однокласник Олександр Шатов.

Мене здивував лангуст, тому що я думав, що це гігантська креветка, але це ракоподібне, – ділиться відкриттями учень 5 класу Олександр Бірюк.

МОРЕ І МИСТЕЦТВО

Також відбулося змагання між класами «Море на карті». Щоб досягти гідного результату, діти тренувалися самостійно та тренували одне одного. Це була хороша командна робота. Уміння орієнтуватися по карті дуже важливе для розуміння, як влаштована наша планета.

Тема моря завжди надихала митців. Тож цього тижня відбулося занурення в мистецтво. Предметом вивчення стала творчість геніального художника мариніста Івана Айвазовського.
Мистецька компетентність для формування потребує досвіду споглядання, захоплення, співпереживання – над цим йшла робота протягом тижня. Школярі вчилися сприймати твори живопису, розрізняти картини Айвазовського, описувати їх.

А формою контролю та закріплення стали мистецькі перегони «Вільна стихія». У такий спосіб позитивне сприйняття було підсилене провідною для підлітків соціально-комунікативною діяльністю. Перегони містили змагання за біографією геніального мариніста, три кола «Розпізнай шедевр»: картину, фрагмент та картину за словесним описом. А окремим елементом перегонів стало імпровізоване поетичне свято: школярі в класній команді підготували виразне читання віршів про море.

Також цього тижня почалося викладання практичного курсу образотворчого мистецтва. Діти малювали море в техніці гуаш, освоюючи тему «лінія горизонту», «кольорова гама», «особливості морського пейзажу». Ваша дитина працювала захоплено і старанно. Завершені роботи будуть експонуватися на шкільній виставці «Моє море».

Ось таким насиченим був наш тиждень.
Стежте за стрічкою новин в соціальних мережах, щоб разом відкривати світ!

World Cleanup: рятуймо планету разом!

Наші семикласники переконані, що невеликі дії, якщо їх робитиме кожен, врятують нашу планету. Саме так «Рятуймо нашу планету» вони назвали свій проєкт і саме з цією метою організували екодесант в полтавському дендропарку.

Це відбулося саме 19 вересня – у день, коли на прибирання довкілля вийшли мільйони людей із 180 країн світу. Ця ініціатива здобула назву  World Cleanup Day й нині підтримана нашою школою! 

Коли акція “World Cleanup” була завершена й сміття відвезли на переробку, було підбито підсумки. Результати вражаючі: здали 29 кг скла, 5 кг пластикових пляшок та 18 кг паперу. І це – за півтори години роботи!

«Ми отримали за це 50 гривень, у понеділок віддамо їх на справи гурту.

Крім того, ми дізналися, що скло та папір відвезуть у Київ, щоб переробити, а пластик – до Сумської області. Із вивозом на переробку нам допомогла родина Колі Дмитрієва, і ми дуже за це вдячні», – говорить учасниця команди проекту Марія Глуховська.

Сортування є однією з найпрогресивніших екологічних практик, бо воно допомагає швидше переробити сміття та зекономити ресурси – тож важливо, щоб наші учні володіли цією технологією.

«Я раніше не знала, як сортувати сміття, а тепер навчилася і тепер робитиму це щодня», – ділиться враженнями п’ятикласниця Лілія Дмитрієва.

Запрошуємо вас долучатися – давайте рятувати планету разом!

Одна дитина, одна ручка, один підручник

Проєкт “рівний – рівному” триває, вчора у ньому взяли участь наші восьмикласники. Вони стали командою проекту “Я – Малала” та підготували презентацію до Міжнародного дня грамотності.

Історія Малали Юсуфзай – пакистанської дівчинки, яка не побоялася почати боротьбу за можливість дітей у своїй країні та в усьому світі отримати освіту, вже кілька років є частиною шкільного життя.

На уроці від восьмикласників ми змогли дізнатися про життя Малали та її родини, про тероризм талібів у Пакистані, про Фонд Малали та ті акції, які вона організувала, щоб допомогти дітям стати грамотними й освіченими.

За відгуками наших учнів, цей урок змусив їх замислитися над цінністю освіти і над тим, наскільки для кожного з них важливо її отримати.

Нехай на освітні звершення нас надихає думка Малали: “Одна дитина, одна ручка, один підручник і один вчитель можуть змінити світ”!