Освіта не за партою: навчаємося в Швеції

Навчатися не за партою, а подорожуючи знаковими місцями Європи, – це шкільне захопливе повсякдення. Але подорож до партнерів – у шведську провінцію Сконе аж ніяк не можна назвати буденною. Цей візит відбувся на запрошення друга нашої школи п. Петера Бенгтссона. І дав чудову можливість зануритися в освітнє середовище шведських школярів, познайомитися з культурою Польщі та Швеції і добре потренувати англійську.

 Нас вразило те, як обладнані навчальні кабінети у шведській школі. Наприклад, музичний кабінет ніби найсучасніша студія звукозапису, де є бас-гітари, синтезатори, ударні установки та багато інших цікавих музичних інструментів. Майстерні з трудового навчання нагадують сучасні мануфактури. В кабінеті є все для обробки дерева, учні креслять власні проекти та макети, а потім втілюють їх у життя. У кожного учня є власний iPad для занять. І все це фінансується державою з податків, що сплачуються громадянами Швеції.

діляться враженнями учасники подорожі.

Звичайно, невід’ємною частиною роботи в таких проектах є відвідування музеїв. Однак відвідування – не зовсім правильне слово. Відвідування – це коли сприйняття довільне, за бажанням. В наших виїзних школах в музеях влаштовуються квести чи якісь інші активності, які роблять ці кілька годин цікавим навчанням.

Сьогодні я відкрила для себе новий світ. Це світ давньої Скандинавії, у якому колись давно мешкали вікінги. А відкрити його я змогла завдяки Музею шведської культури. Цей музей є незвичайним. Хоча ми були там недовго, мене він наче відправив у інший світ. Я й не здогадувалася, що у стародавні часи люди користувалися гребінцями, щоб привести до ладу і волосся, і бороду. Найцікавішим для мене експонатом був великий стенд, у якому зображувалися різні шари грунту і паралельно – археологічні знахідки. Музей – це дім епохи, що минула, а не місце для пилу,

говорить Ліза Фисун.

Сподіваємося, що наступного року зможемо вітати наших шведських друзів у Полтаві!


И да будет светло всем, когда-то учившим меня

Сьогодні на нашому сайті – особлива стаття. Це стаття-спогад, стаття – вдячність нашим вчителям. Від усіх нас: учнів та випускників. Від тих, хто відчув на собі тепло серця та відданість справі. Дорогі наші вчителі, ми вас любимо!

– Я ні на мить не перестаю пишатися вчителями нашої школи, бо вони – вчителі нової епохи. Своїм прикладом постійного навчання і вдосконалення вони подають приклад учням, як треба вчитися впродовж життя. Своїми вчинками і життєвими виборами вони надихають нас бути гідними і порядними людьми. Своїм співчунням, неформальним ставленням і щирою зацікавленістю у кожному, вони навчають нас бути добрими і милосердними. Ну і ще – з ними просто шалено цікаво і весело! Я думаю, що мені і вам дуже пощастило з такими вчителями, і, що доросліший стаєш, то чіткіше це розумієш, – говорить Наталя Дмитренко, одна з перших випускниць нашої школи.

– Моя непересічна мить – це вивчення хімії. На самому початку вона давалася мені дуже складно і дуже не подобалася. “Не подобалася” – це ще м’яко сказано. А під кінець мого навчання у школі цей предмет став одним з моїх улюбленних. І усе це завдяки чудовій вчительці – Людмилі Валентинівні! – згадує випусник Данило Остапюк.

– Насправді спогадів дуже багато,  як у школі так і після закінчення. Про що можу сказати: якби мене не навчали саме такі вчителі, мабуть, не були здійсненими мої мрії  після школи. Мій перший спогад– це перша поїздка у Херсонес: дні народження, кримська ніч біля моря – тоді я вперше написала вірш і з ним виступала на фестивалі, кримські походи.  Ще один спогад, настанова на майбутнє – це уроки правознавства в школі. Завдяки їм я стала тим, ким зараз є, знайшла справу свого життя. Третій спогад – це звісно мій 11 клас, моє президенство, мій випускний і настанови вчителів на подальші роки. Ті цінності, які були сприйняті мною в школі, я намагаюся і далі зрощувати в свому житті, – говорить випускниця Люда Ієвлєва.

– Школа “Паросток” змінює людей, життя, світогляд. Я кажу це тому, що на власному прикладі в цьому переконалася. Найважливішу роль в цьому процесі відіграють вчителі. Педагогічний склад нашої школи – це не просто вчителі. Це люди, які створюють нову модель навчання. Я дозволю собі навіть сказати – революційну методику виховання нового покоління. У нас в школі часто кажуть: “Школа дає тобі крила”. І це абсолютна правда. Школа надихає на великі справи, дає великий поштовх у щасливе майбутнє. Ці “крила” створені з віри, надії, підтримки, добрих слів та любові моїх вчителів. Я не можу виділити одного вчителя. Бо тут дійсно має бути записаний кожен з більше ніж 20-ти вчителів і кожному з них має бути присвячена не менше, ніж сторінка у газеті. Бо ті сили, креатив, розум, душу, що були вкладені абсолютно в кожного з нас не описати, – це слова одинадцятикласниці Лізи Попової.

– Для мене надзвичайно важливим стали уроки мого тьютора Світлани Юріївни та команди вчителів, які нас навчали та формували важливі компетентності, які необхідні для успішної роботи в майбутньому. Це такі уроки як «Вчися вчитися» та «Школа лідерів», коли нам надавали важливі кейси успішного лідерства, навчали як взаємодіяти в команді, писати проекти та бути гідною людиною. Щиро дякую за цей досвід, за настанови та поради, за підтримку та мудрі думки! – звертається випускниця Ірина Когут.

– Я рада, що завдяки школі я навчилася радіти від того, що приношу щастя та посмішку іншим. Зі свого п‘ятого класу пам’ятаю, як учителі навчили нас бачити, кому потрібна допомога. Вони навчили мене вірити в те, що ми можемо допомагати іншим та змінити цей світ на краще, – згадує випускниця Софія Куцина. 

В “Думі про вчителя” Івана Драча є такі слова:
Це вчителі, найкращі наші люди,
Плекають нас для всіх крутих доріг.
Болять майбутнім, школо, твої груди –
Нехай святиться твій простий поріг!
Ці слова – саме про наших вчителів.
Ми любимо вас. Зі святом!

Do you speak English?

Не знаю, як ви, а ми точно speak! І не просто так, а безпосередньо з носієм мови! Така чудова можливість з’явилася у нас завдяки викладачу англійської мови та літератури Чиказького педагогічного університету Хезер Валері. І ми не могли її проґавити!

Тому в учнів старших класів у розкладі з’явилися уроки, де ми обговорюємо англійською мовою різноманітні теми, як мир, демократія, рівність та екологія моря.

– Я люблю такі уроки, оскільки на них я можу не просто розвинути своє вільне говоріння, а й дізнатися правильну вимову слів та речень, поповнити свій словниковий запас новими ідіомами та сталими виразами, – говорить десятикласник Сашко Супрунець.

– Я з нетерпінням чекаю на ці уроки, оскільки, крім мовознавчого аспекту, в них присутня ще і культурознавча складова. Завжди цікаво відкривати для себе світ з перших вуст. Представники різних культур можуть мати абсолютно різний погляд на одні і ті самі явища. Відомо, що для того, аби отримати об’ємну зображення об’єкту, треба дивитися на нього з різних боків. Так само і тут: для того, щоб отримати максимально широкий світогляд, треба спілкуватися з представниками різних культур, вислуховувати різні думки та сприймати їх. До того ж такі зустрічі протидіють утворенню стереотипів, щодо інших народів. Тому я вважаю це дуже потрібною і корисною для розвитку кожного справою, – такою є думка його однокласника Андрія Заболотнікова.

Така нестандартна освіта дає змогу учням розвивати свої навички у практичній діяльності, адже саме для цього ми, власне, і навчаємось. Мова іде не тільки про англійську, адже ви знаєте, що практика “освіти не за партою” є важливою складовою навчання у нашій школі.

Текст: екіпаж  “Гама-промені”
Фото: Єлизавета Попова