Ні! Я не умру! Я буду вічно жити!

Сьогодні, 25 лютого, день народження видатної, сильної духом людини — поетеси Лесі Українки. З дня її народження виповнилося 149 років, тобто наступний рік — ювілейний!

Вже є шкільною традицією проводити теплий літературний вечір на честь поетеси. До цього дня ми вивчаємо вірш, який найбільше припав до душі, та біографію Лесі. І, звісно, кожного року додаються певні завдання. Цього разу керівники проєкту «Поетичні світи» — одинадцятикласники створили атмосферу літературної дискусії, куди кожен прийшов із власним псевдонімом, щоб відчувати себе критиками чи літературознавцями.

«Я взяв собі псевдонім Морський, бо Леся Українка дуже любила море, часто жила біля нього, надихалася та писала. І також ім’я Лариса з грецької означає чайка — птах моря, а я читав вірш про море», — говорить учень 6 класу Микола Дмитрієв.

Тож у великій залі, у вишиванках, з ароматними свічками, біля портрета Лесі, який намалювала наша вчителька живопису Юлія Володимирівна, ми декламували вірші.

Учні 11 класу розповіли про малу батьківщину Лесі Українки — місто Новоград-Волинський, де вона народилася й провела перші роки життя. І продемонстрували світлини, зроблені під час подорожі Лесиними стежками.

«Я був в будинках Косачів і в Новограді, і в Колодяжному. Коли ти перебуваєш в одному з будинків, ти відчуваєш себе гостем родини. Гостем у білому будиночку Лесі в Колодяжному, а у Звягелі, здається, що тебе вітає молодий ще Петро Косач», — ділиться своїми спогадами Дмитро Нікулін.

А щоб вечір був поетичний вечір був цікавішим, кожен клас створив кросворд та виписав тільки епітети з віршів Лесі, а інший клас мав доповнити ці епітети словами, розвиваючи фантазію.

«Без надії таки сподіватись, жити буду — геть думи сумні!» — такими словами завершився наш літературний вечір. Поезія й сила Лесі Українки надихатимуть нас на гідні справи.

Текст і фото: Анастасія Артюх, 11 клас

Млинці на Масницю!

У школі тривають великі кулінарні перегони. Готуємо млинці та вареники, адже почалася Масниця.

Масниця — це народне свято, яке відзначається протягом тижня перед Великим постом. Ще з дохристиянських часів у цей період влаштовувалися гуляння на честь весняного пробудження природи. Зараз Масницю святкують в багатьох країнах Європи — і не тільки Європи!

У Шотландії, Польщі, Франції, Бельгії, Голландії,  Греції, Ісландії, Німеччині, Данії, Чехії, Англії, деяких штатах США, а також Канаді, Ірландії,  Австралії та Новій Зеландії! І в кожній країні — є свої традиції!

В Україні кожен день Масниці має свою назву, призначення та ритуали. Українці здавна в цей час проводили шлюбно-сімейні, поминальні та землеробські обрядодії. 

Нині це свято смачної їжі, ми вже почали робити млинці та вареники!

Текст: Софія Гаврюк, 7 клас

Фото: Анастасія Артюх, 11 клас

Що таке соціальна справедливість?

20 лютого у нашій школі відбувся урок, присвячений соціальній справедливості. 

Спочатку ми вивчили, що таке соціальна справедливість, соціальний порядок та соціальна взаємодія. А потім на ситуаціях з життя потренувалися бачити, де порушується соціальна справедливість, а де вона стверджується. 

А на другій частині уроку лідери проекту «Позитивні практики» одинадцятикласники Сашко та Андрій розповіли гурту про країни, які підтримують соціальну справедливість у своїх державах.

Висновки були зроблені, знання засвоєні.

Текст: Максим Заболотніков, 8 клас

Фото: Єлизавета Проскуровська

Сьогодні у нас був урок екології, під час якого учні одинадцятого класу розповіли про закони, яких має дотримуватися кожна країна, яка ратифікувала міжнародні угоди. В числі цих держав й Україна.

Ми опрацювали три документи: Паризьку угоду, Кіотський протокол та Рамкову конвенцію ООН. Всі ці договори затверджують включеніть кожної держави у спільну боротьбу за порятунок нашої планети. 

Потім ми замислилися, як кожен з нас особисто може допомогти нашій країні виконувати умови цих угод і тим самим знизити викид вуглекислого газу в атмосферу, щоб зменшити  парниковий ефект. 

Про свої здобутки говорить восьмикласник Максим Заболотніков: “Я ще раз переосмислив, що виконувати домовленості, затвердженні законами, має кожен громадянин держави. Тому я теж дію задля збереження клімату”.

Текст: Геннадій Березняк, 8 клас


19 лютого у школі пройшов урок-телепрограма «Стосується кожного» за темою «Глобальне потепління».

Як і належить, «представники ЗМІ» підготували питання до «експертів». 

Ними виступили наші одинадцятикласники Анастасія Скабарихіна, Андрій Заболотніков та Олександр Супрунець. Вони розкрили ряд питань Паризької угоди, Кіотського протоколу, Рамковоі конвенції ООН. А експертом з екології став наш вчитель біології. 

Глядачі усвідомили значення кожного договору для зниження вмісту вуглекислого газу в атмосфері та підтримки підвищення температури на рівні не більше, ніж +2•С.

Свою думку висловлює семикласниця Ліза Стефановська висловлює: «Я переконалася, що нині багато держав долучилися до боротьби зі змінами клімату і що наша держава також намагається врегулювати викиди шкідливих газів в атмосферу».

Текст: Анастасія Скабарихіна, 11 клас

Фото: Єлизавета Проскуровська, 8 клас

Волонтерський ярмарок для Максима

Ми допомагаємо 12-літньому Максиму Демусенку, який бореться з онкозахворюванням, і будь-яка фінансова підтримка для нього є дуже важливою.

Сьогодні 17 лютого, день спонтанного вияву доброти, тож екіпаж «Milky  way» вирішив організувати волонтерський ярмарок для збору коштів.

Екіпаж вирішив влаштувати благодійний ярмарок, а кожен міг приєднатися, приготувавши страву або придбавши її на ярмарку. Ми назбирали не малу суму — 590 гривень, і ці кошти вже у батьків Максима.  

До цього ярмарку приєдналась не тільки старша школа, а й наші малюки з початкової. Всій школі небайдужа доля цього хлопчика. Ми дякуємо кожному, хто зміг підтримати нашу акцію.

Тест: Владислава Коваль, 7 клас

Як людина впливає на клімат?

Міркуємо, дискутуємо, робимо висновки!

Уже три тижні триває період «Я і наука». Ми продовжуємо вивчати спецкурс «Глобальні проблеми клімату».
Цього тижня ми досліджуємо тему «Як людина впливає на клімат». Коли ми говоримо про погоду, то маємо на увазі стан у нижніх шарах атмосфери над певною місцевістю в конкретний момент часу. А клімат — це багаторічний режим погоди цієї місцевості.

Основні риси клімату відображаються в щорічній погоді. Однак кожний новий рік в метеорологічному відношенні тільки подібний до ми­нулого, але не є його точною копією. На клімат впливають також рослинність, діяльність, людей, спосіб їх життя. Люди зрубали ліс, звели на звільненому від лісу місці будинок, зорали клаптик зем­лі, виростили на ньому пшеницю. Звичайно, вони навіть не думали, що одночасно змінюють клімат. Там, де стояв один будинок, швидко виросло селище. З’явилися го­роди, сади, а навкруги — поля. Ліс відступив на декілька кілометрів. Люди почали затримувати на полях сніг. Тепер уже клімат змінився не на маленькому клаптику землі, а в цілому районі.
А в тих місцях, де виростає місто, завжди стає тепліше. Адже всі будинки опалюються, крім того, вдень і вночі працюють заводи, фабрики.
Теплова енергія, яку дає велике місто, настільки велика, що уже зараз становить 3-5% енергії, одержуваної містом від Сонця. Разом з температурою повітря змінюється і його вологість. В місті кожна площа, сквер, двір мають свою циркуляцію повітря, температуру, свою вологість.
Усі ці зміни клімату в основному стихійні та мають місцевий характер. Але ж якщо ми хочемо господарювати відповідально, то, плануючи розвиток виробництва варто планувати і зміни клімату.
Про все це йшлося на наших уроках, і можу з певністю сказати, що ми стали значно обізнанішими у цій проблемі!

Текст: Андрій Марченко
Фото: Єлизавета Проскуровська

Освітні діалоги з випускниками: як Юля вивчає астрономію в КНУ

Ось 8 лютого, у суботу, в нас відбувся освітній діалог з однією з наших випускниць, Юлею Хмелевською, яка нині навчається на факультеті фізики та астрономії Київського національного університету імені Тараса Шевченка.

Нас вдалося поспілкуватися про фізику, астрономію та цікаві інші речі, а також дізнатися, як живуть та навчаються студенти в одному з найкращих вишів України.

Юля розповіла, як вона вступала до університету, як зустріли студентів-першокурсників на Першому Дзвонику, хто в них викладає, що відрізняється у вивчені фізики в університеті та школі.

Вона любовно розповідала, що її факультет розташований дуже добре відносно сонця: влітку прохолодно, а взимку всі гріються під сонячними променями. І з гордістю повідомила, що один з викладачів її факультету, Станіслав Йосипович Вільчинський – професором та завідувач кафедри квантової теорії поля – відвідав ЦЕРН, знаменитий Європейський центр ядерних досліджень.

Зустрічі з випускниками у форматі освітніх діалогів надзвичайно захопливі. Сподіваємося, що в нас буде багато зустрічей, і ми можемо чимало отримати чимало нового досвіду!

Текст: Дмитро Нікулін, 10 клас

Фото: Микола Дмитрієв, 6 клас

Креатив заради утилізації пластику

Волонтерські ярмарки вже стали дуже приємною частиною нашого шкільного життя. Майже традицією!

Тож сьогодні ми вирішили поєднати цю традицію з темою боротьби з відходами пластику, що засмічують нашу планету. Доволі часто вони потрапляють у контейнери зі звичайним сміттям, а це дуже шкідливо для довкілля.

Ідея полягала в тому, що смаколики, виготовлені власноруч, можна було придбати як за гроші, так і в обмін на використані пляшки з пластику.

«Таким чином ми довели, що кожна свідома людина може приєднатися до розв’язання цієї проблеми», – поділився своїми міркуваннями учень 10 класу Микита Захарченко.

Ярмарок пройшов дуже вдало, смачні солодощі закінчилися швидко, ми отримали задоволення та важливий позитивний досвід. А на виручені кошти були придбані біорозкладні пакети для сміття та проведена їх презентація для гурту.

Ми впевнені, що ідея екологічного просвітництва буде підтримана активними людьми, і нас стане більше!

Текст: Дмитро Нікулін, 10 клас

Фото: Микола Дмитрієв, 6 клас

Як клімат впливає на життя людини?

У межах періоду «Я і наука», який щорічно проходить у нашій школі, традиційно проводяться інтегровані уроки з природничих дисциплін. У фокусі – важливі для світу проблеми, на розв’язання яких сьогодні працює наука. Цьогоріч у школі викладається спецкурс «Глобальні зміни клімату», щоб сформувати сучасний світогляд та екологічне мислення.

Одним з таких уроків був урок «Як клімат впливає на життя людини?». На цьому уроці ми дізналися, що клімат відіграє надважливу роль у житті людини. Після експрес-огляду питання ми в командах розглядали вплив клімату на жителів Аляски, громадян острівних країн, мешканців гірських територій та тропічного поясу. До прикладу, ми з’ясували, що океан – дуже важливий чинник. Він визначає вологість території, тип ґрунтів, що дуже важливо для сільського господарства, також саме океан є значним економічним фактором.

«На цьому уроці я дізнався, що тропічні пояси знаходяться на 30-40 широтах. В цій місцевості ніколи не буває мінусових температур. Пасати – це постійні вітри, що дмуть із 30-х широт до екватора», – ділиться відкриттями Трохим, учень 6-го класу

Такі уроки дуже інформативні й корисні для сучасного громадянина. Тема клімату зараз червоною ниткою проходить через найважливіші події світу. Ми дуже вдячні, що маємо можливість дізнаватися більше про світ навколо нас.

Для цього і створено період «Я і наука».

Текст: Анастасія Гунченко, 11 клас

Фото: Микола Дмитрієв, 7 клас