Як людина впливає на клімат?

Міркуємо, дискутуємо, робимо висновки!

Уже три тижні триває період «Я і наука». Ми продовжуємо вивчати спецкурс «Глобальні проблеми клімату».
Цього тижня ми досліджуємо тему «Як людина впливає на клімат». Коли ми говоримо про погоду, то маємо на увазі стан у нижніх шарах атмосфери над певною місцевістю в конкретний момент часу. А клімат — це багаторічний режим погоди цієї місцевості.

Основні риси клімату відображаються в щорічній погоді. Однак кожний новий рік в метеорологічному відношенні тільки подібний до ми­нулого, але не є його точною копією. На клімат впливають також рослинність, діяльність, людей, спосіб їх життя. Люди зрубали ліс, звели на звільненому від лісу місці будинок, зорали клаптик зем­лі, виростили на ньому пшеницю. Звичайно, вони навіть не думали, що одночасно змінюють клімат. Там, де стояв один будинок, швидко виросло селище. З’явилися го­роди, сади, а навкруги — поля. Ліс відступив на декілька кілометрів. Люди почали затримувати на полях сніг. Тепер уже клімат змінився не на маленькому клаптику землі, а в цілому районі.
А в тих місцях, де виростає місто, завжди стає тепліше. Адже всі будинки опалюються, крім того, вдень і вночі працюють заводи, фабрики.
Теплова енергія, яку дає велике місто, настільки велика, що уже зараз становить 3-5% енергії, одержуваної містом від Сонця. Разом з температурою повітря змінюється і його вологість. В місті кожна площа, сквер, двір мають свою циркуляцію повітря, температуру, свою вологість.
Усі ці зміни клімату в основному стихійні та мають місцевий характер. Але ж якщо ми хочемо господарювати відповідально, то, плануючи розвиток виробництва варто планувати і зміни клімату.
Про все це йшлося на наших уроках, і можу з певністю сказати, що ми стали значно обізнанішими у цій проблемі!

Текст: Андрій Марченко
Фото: Єлизавета Проскуровська