Музей «Фабрика Шиндлера» у Кракові

Вчора ми відвідали музей «Фабрика Шиндлера» у Кракові. Оскару Шиндлеру вдалося не просто прожити гідне життя – він зміг врятувати ще 1 200 життів. «Він знав, що я не можу працювати, але все одно найняв мене на роботу» (із спогадів одного із врятованих).

Будівля музею знаходиться у районі, де раніше розташовувалось краківське гетто. Зовні музей дуже непримітний, але одразу при вході стоїть довга черга. Щодня багато людей хоче відвідати його, щоб усвідомити, чого варта доброта і сила духу навіть в атмосфері суцільної жорстокості.

Заходячи до приміщення, ти потрапляєш у той далекий час і у той Краків, де розгорталися жахливі події Холокосту.

Створювачі музею приділили цьому дуже багато уваги, це відчувається у найменших дрібницях: від стелі із надгробків над залом, що присвячений знищенню краківського гетто, до плитки із свастиками на підлозі у залі, що розповідає про початок окупації. Але в кімнатах музею показане не лише важке життя євреїв у гетто, а й буденне життя краків’ян: поляків та німців. Тут зображено, як одна й та сама подія по-різному впливає на долю людей.

Особливе враження справляє Зала виборів, що завершує експозицію: уривки із спогадів людей про великі і малі життєві вибори, які визначали долі людей, а врешті і всього людства у роки війни.

«Ця екскурсія справді стала подією для мене. Організатори експозиції надзвичайно постаратися, для того щоб не тільки відтворити атмосферу, а ще й поставити відвідувачів перед ситуаціями і виборами, з якими зіштовхувалися люди того часу…»
Данило Сергієнко

«Мене вразило скільки людських сил було вкладено в цей музей. Він настільки глибокий, що кожна його кімната, кожний куточок наштовхує на роздуми».
Єлизавета Попова.

Музей справив на всіх надзвичайне враження. Цей музей є особливим місцем. Місцем пам’яті та шани тим, хто жив у страшні часи війни, і тим, хто доклав великих зусиль до здобуття перемоги. «Фабрика Оскара Шиндлера» – справжній шедевр музейного мистецтва. Тому ми запам’ятатаємо його надовго.

Текст: екіпаж «Чорний вибух», редакційний супровід – Олена Крамарева
Фото: Анастасія Артюх

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.